Mezoterapia

Zabieg polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej punkt po punkcie na określonym obszarze ciała za pomocą iniekcji. Preparat leczniczy podawany jest dokładnie tam gdzie powinien się znaleźć. Gęste nakłuwanie skóry cienkimi igłami ma samo w sobie działanie stymulujące na produkcję fibroblastów. Ze względu na swoją skuteczność i naturalny efekt niepowodujący zmiany rysów twarzy jest to metoda, którą można z powodzeniem stosować w każdym wieku, co więcej stosowana regularnie już od 20 roku życia powoduje spowolnienie procesów starzenia skóry. Już po pierwszym zabiegu widać poprawę wyglądu skóry. Z każdym kolejnym zabiegiem kondycja skóry ulega znacznej poprawie, zmarszczki mimiczne ulegają redukcji, skóra zyskuje na jędrności, zwężają się pory, zwiększa się jej gęstość oraz poprawia owal twarzy. Staje się napięta, bardziej gładka i nawilżona. Ma ujednolicony koloryt. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie ok. 4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. W fazie podtrzymującej zaleca się 2-3 serie w roku.

Preparaty do zabiegów mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu zawierają w swoim składzie głównie kwas hialuronowy i inne indywidualnie dobrane składniki takie jak witaminy A, C, E czy w substancje czynne pochodzące np. z alg i zielonej herbaty. Kwas hialuronowy będący głównym składnikiem koktajli mezoterapeutycznych jest również związkiem naturalnie występującym w naszej skórze. Kwas hialuronowy działa jak gąbka wiążąc w skórze wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dodatkowo dostarczane do skóry przy pomocy mezoterapii witaminy wykazują 100% swojej przewidzianej aktywności. Dzięki bezpośredniej drodze podania witaminy nie utleniają się i są w ilości wystarczającej do spowodowania zakładanych procesów takich jak zwiększenie produkcji kolagenu czy hamowanie reakcji wolnorodnikowych.
Ze względu na możliwości i efekty końcowe mezoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej.

Jak wygląda skóra po zabiegu?


Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona. Mogą pojawić się również wybroczyny lub siniaczki. Istnieje możliwość wystąpienia rumienia lub obrzęku, który może utrzymywać się do kilku godzin po zabiegu, jest on najczęściej wynikiem reakcji skóry na nakłucia.

Wskazania do zabiegu

 • odmładzanie i poprawa wyglądu skóry
 • redukcja zmarszczek
 • redukcja przebarwień
 • odmłodzenie owalu twarzy
 • przywracanie napięcia i elastyczności skóry
Przeciwskazania
 • alergie
 • ciąża
 • cukrzyca (niewyrównana)
 • stany zapalne skóry
 • opryszczka
 • skóra źle tolerująca iniekcje (skóra bardzo płytko unaczyniona lub z podatnością do powstawania bliznowców)
 • terapie lekami obniżającymi krzepliwość krwi
 • choroba nowotworowa.

Po zabiegu


Pomimo tego iż zabieg uważany jest za bezpieczny, jak każdy zabieg może nieść za sobą ryzyko powikłań związanych z iniekcją. Po zabiegu mogą być widoczne niewielkie ślady po wkuciu igieł, które utrzymują się od dwóch do trzech dni po zabiegu, jednak w ciągu kliku dni skóra odzyskuje naturalny wygląd.
Przynajmniej 12 godzin po iniekcji nie nakładać makijażu. Nie wystawiać skóry na wysokie i skrajnie niskie temperatury przez około 7 dni a przynajmniej do czasu ustąpienia ewentualnych zaczerwień po zabiegu. Unikać ekspozycji na promienie słoneczne UV oraz sauny. Zaleca się dokładną higienę twarzy oraz używanie papierowego ręcznika w celu jej osuszania w dniach bezpośrednio po zabiegu.


Czas trwania zabiegu: 45-60 minut
Optymalna ilość́ sesji: 3-4 zabiegi